Menu Zamknij

JAK SI VYBRAT GARÁŽ

Jakou si vybrat garáž?

Když uvažujete o volbě garáže, je dobře vzít v úvahu několik důležitých podrobností.
• pro jaký účel potřebujete garáž,
• jako místo pro uschovávaní automobilu,
• splňující dodatečnou funkcí jako např. místo pro kutilství, uschovu domácího zařízení (pneumatiky, žebřík, lyže, jízdní kola, sezónní nábytek, sekačka, zahradní nářadí, grill, dětské hračky atd.),
• osvětlení,
• přírodní ? okna (úspora elektřiny),
• elektrické,
• rozměry garáže,
• šířka, délka – když budete uvádět rozměry garáže, uvažujte, jak se budou otevírat dveře vozidla, kufr a co se bude nacházet v garáži,
• výška – je třeba uvažovat v případě automobilu vybaveného střešním nosičem,
• množství automobilů – vlastněných a také předpokládaných v budoucnu,
• Vrata – sklopná, sekční.

Standard vždy z nejlepších materiálů a v nejlepší cenové nabídce.

V malé garáži snadno se poškodí vozidlo. Přidání 10 cm na každé stráně výrazně usnadni se pohybování v místnosti, otevíraní dveří, nasedání a přenášení zavazadel.

Rozšíření přechodu do 60 cm z jedné strany umožni se ne jenom samostatné pohybování osobě na invalidním vozíku ale hodí se také rodinám s malými dětmi, dovolí také na zabalení kočárku, převedení a odložení jízdního kola, přetáhnutí sekáčky kp. do kůlny u garáže.

V garáži, kde bude co nejméně 1,5 m volného prostoru podél  kterési ze stěn se může už umístit skříň na nářadí, skladovací regály a také umyvadlo nebo dřez.

estli není možné rozšíření garáže, veškeré skříňky se může  umístit v zadní části garáže, prodloužením místnosti o určitou délku.

Díky rozdělení stěnou místa pro kutily a uschovávaní domácího zařízení,  zajistíme si nezbytnou čistotu a  pořádek. Dodatečnou  stěnou  zmenšíme oblast pro vytápění co v důsledku přinese velké úspory pro vášnivého kutila.

JAK UDĚLAT ZÁKLAD / PODKLAD

Podklad, na kterým bude umístěná garáž měl by být vodorovný a trochu širší (minimum o 5-10 centimetrů). Jestli stěna garáže těsně přiléhá k budově, nenecháváme odstup. Během  přípravy podkladu pod garáž musíme také předvídat hmotnost garáže a dodatečné atmosférické faktory (sníh, vítr). U plánovaní podkladu je třeba vzít v úvahu garážová vrata (musí se snadno otevírat v zimě a v létě) a podjezd ke garáži. Existuje mnoho  druhů podkladu, které jsme schopni zajistit pod naši garáž. Níže se snažíme popsat ty nejdůležitější.

 – Betonová deska – obr. č. 2. je jedním z lepších řešení. Zakládá se na vytvoření desky v oblasti celého podkladu naší garáže.
Beton B15 nebo B20
Tloušťka desky 0,15-0,2m s výztuži, svařovanou ocelovou síti  Podsyp štěrkovo-pískový  kolem 0,3m
– Základové patky – obr. č. 3.  výstavbou základů ve větší míře zvětšuje možnosti nosné takového podkladu.
Beton B15 nebo B20
Minimální rozměry bodů 0,3×0,3m
Body osazené v hloubce prosté zamrzání, to znamená 0,8-1,2m
Minimální množství bodů pro samostatnou garáž 11
– Vyztužovací betonový věnec – obr. č. 4. jeden z nejsilnějších podkladů pro naší garáž. Spočívá na vytvoření základu pro naší garáž. 
Beton B15 nebo B20
Minimální šířka věnce 0,3m. Věnec osazený v hloubce prosté
zamrzání, tzn. 0,8-1,2m.
– Bodové osazení podkladu – obr. č. 1. je jedním z nejjednodušších druhů podkladu. Nezaručuje bohužel silného základu pod garáži. Je prozatímním řešením, spočívá na rozmístění několika betonových bodů, na kterých se bude opírat garáž. Minimální tloušťka betonových tvárnic by měla být  12 cm. Po osazení garáže je třeba provést betonovou desku aby zesílit a vyztužit podklad.

Jiná nejčastější řešení:
• bodový základ s betonovou dlažbou
• bodový základ s betonovou deskou
• betonový věnec s betonovou dlažbou.